top of page

תגובות בפורום

100 חתימות: אנו בדמוקרטית מכבדים את ההחלטה לא להתחסן כעת. הצביעו כדי לתמוך בבקשה שלי לקיים הצבעת הריבון כדי לקבוע את עמדת המפלגה בנושא .
In קבוצת דיון - דת ומדינה
המפלגה הדמוקרטית - "ציונית" או לא "ציונית"?
In הפורום הרעיוני
כרי שפר
07 בפבר׳ 2021
מילים כדורבנות, גם רון וגם אילון, ואני מסכים עם כולן (במאמר מוסגר, אני גרי שפר, בן, לא כרי ולא רות) ולגופו של עניין, לאן ממשיכים מכאן. את טבע האדם לא סביר שנשנה, וההיסטוריה מוכיחה שצבר אנשים השותפים לתרבות מסויימת, נוטים להתרכז בארץ משלהם, לקרוא לה מדינה ולהרגיש בעלי בית. בשויץ פתרו את הבעיה במבנה של קנטונים, שבכל קנטון אחת משלוש התרבויות היאמ בעלת הבית, ולמדו לתת מקום גם למי שלא באותה תרבות. כל שויצרי משכיל מדבר, חוץ משויצרדויטש, גם לפחות שתי שפות אחרות. אורי אבנרי הציע מבנה של קנטונים (שלושה, בין הים למדבר) מיר אחרי 67', ולא נקלט. ראיתי כבר הצעה לקנטון חרדי (שיקיים את עצמו), חילוני (תל אביב ובנותיה) בדואי, ערבי גלילי וכדומה. באירופה הקימו מדינות לאום, ואחרי שהקתולים שחטו את ההוגנוטים ולותר הצטרף לאצולה בשחיטת האיכרים וכך השליט את התותרניות, הגיעו למודוס שקט, יחסית. שתי מדינות לשני עמים זו התחלה הכרחית, לדעתי על מנת לתת ביטוי לשני לאומים. כבר הרצל הוזהר שאיננו בא לארץ ריקה, ולא הקשבנו. תהלוכות אחד במאי של 'המוסקובים' בת"א עוררו את הלאומיות והתודעה של הפלסטינאים הארץ ישראליים, והפליטות של 48 ו 67 הוכיחה שהפלסטינאים של א"י לא מקובלים על הלבנונים והמצרים, מסיבותיהם שלהם. וכיום הפלסטינים הפכו להיות 'היהודים של הערבים' והשלטון ההאשני לא מתאים להם. אז בואו נשים בצד לרגע את המונח ציונות, נקווה שנצליח להחליף את השילטון כאן בבחירות שלא סער יוביל בהן, כי זה לא יפתור את הבעיה, ונעלה הצעות קונקרטיות הנותנות פתחון פה, ובית נוח, לשני הלאומים שחיים כאן. ושהיהודים והפלסטינים יפתרו את בעיות הדת המרימה ראש, כל לאום בביתו שלו. שלושה קנטונים?
1
0
המפלגה הדמוקרטית - "ציונית" או לא "ציונית"?
In הפורום הרעיוני
חתירה ללאום ישראלי וסיום הפרויקט הציוני
In הפורום הרעיוני
כרי שפר
04 בפבר׳ 2021
@שלום אונגר הלוי תודה לשלום על מאמרו המקיף הפורש את תולדותינו בארץ הזו. למרות שאני מסכים עם רוב דבריו של שלום, אני חושב שהפניית המבט לאחור אינה הדרך הטובה ביותר להתקדם. עמים קטנים חיים בחרדה קיומית ונאבקים על זהותם. מהבוקים של דרום אפריקה, דרך הצ'צ'נים, הבסקים ועד לקנדים-הצרפתים של חבל קוויבק . בספרו "על פי תהום", ניתל אוריאל אבולוףאת מצבם של העמים הנאבקים על זהותם ושאל אם תשרוד ישראל כמדינת היהודים? מסקנתו הייתה שרשת הביטחון של העם ארוגה לא רק מחבלים של עוצמה אלא גם מחוטים של מוסר. לדעתו, השיח המוסרי הוא תנאי הכרחי ללגיטימציה של האומה, ומכאן הוא מסיק שצדקת הציונות לא צריכה להיות נקודת המוצא לשיח אלא המסקנה שלו. בעברית של יום יום, אם יש כאן ציבור שחושב שאפשר לכנות אפליה, גזל קרקעות והדרת תרבות שאינה תואמת ליהדות האורתודוקסית בשם 'ציונות'. הרי שהוא מביא חורבן על מדינת ישראל באשר ליהדות האורתודוקסית של היום, צודק שלום, זו אינה היהדות המקראית, בוודאי לא של מוסר הנביאים. היא התפתחה במרכז אירופה (החתם סופר היה ממוביליה) כתגובת נגד לנאורות ולהשכלה, וכמובן גם לציונות, שהיתה תנועה מהפכנית גם במובן הלאומי וגם במובן הפסיכולוגי, של האישיות היהודית. אין שום ספק שהפרדת הדת מהמדינה היא צעד ראשון והכרחי לא רק בהפסקת השחיתות שבהקצבות לאברכים ושיכונים לחרדים, אלא גם בקרן הקיימת, בסוכנות ובמוסדות אחרים. מדינה אינה יכולה להיות יהודית. היא אינה מאמינה באלוהים, אינה מניחה תפילין ובכלל, מקיימת מצוות אפילו פחות מהחילוני המצוי. המדינה היא יצור אזרחי (רוסו ואח') של כל היושבים בטריטוריה מסויימת ואין לה עניין עם אמונתו של הפרט, שהיא בינו לבין מה שהוא רואה כנשגב ממנו ((וויליאם ג'ימס ואח'). הציונות הייתה מפעל אדיר, שאין דומה לו בתולדות ההתעוררות הלאומית במקומות אחרים, ותקצר היריעה מהכיל. אבל. אבל לנכס את המושג לנישול תושבים שיושבים בארץ הזו , אם מאות ואם אלפי שנים, זה פשע, לא פחות. הרבה עוולות נעשו בשם הציונות, עד הכרזת המדינה, וגם אחריה. הגיע הזמן, אנחנו מספיק חזקים, לחזור לערכי מגילת העצמאות, למוסר הנביאים, להחזיר את הרבנים והגנרלים לקסוקטינים שלהם, ולהתפייס עם הערבים שבתוכנו ומסביבנו, ובא לציון גואל.
0
ניהול קמפיין - המחאה נכנסת בכנסת!
In למה דמוקרטית
כרי שפר
03 בפבר׳ 2021
ראשית - גרי שפר ולא כדי שפר, מי שיכול, נא לתקן. ושנית- בעניין החשוב של מדינה יהודית ודמוקרטית. יש לנו טעות לוגית במסרים שלנו. מדינה היא ישות אזרחית ולא יכולה להיות יהודית, כמו שהודו אינה מדינה הינדית וארה"ב אינה מדינה פרוטסטנטית או קתולית, או כל בת דת אחרת. מדינה איננה מאמינה באלוהים ואיננה מקיימת פולחנים דתיים או שומרת מצוות. רוב התושבים בישראל הם יהודים בלאומיותם ובתרבותם, האתאיסטים כמו החילוניים (מה זה חילוני?) או המסורתיים והחרדים וכל אחד מאמין על פי דרכו ומקיים מצוות על פי דרכו... והרוב יקבע את דמות המדינה תוך שמירת 'החופש החברתי והמדיני' על פי מגילת העצמאות וכמובן חופש הפולחן הדתי. לדעתי אלו העובדות המרכזיות, ואם הדומוקרטית תדגול בהפרדת הדת מהמדינה - על אחת כמה וכמה. אז נא להוציא את הביטוי "יהודית ודמוקרטית" מהפירסומים שלנו. ואל תפנו אותי למגילת העצמאות, דמוקרטית לא מופיע בה. גם הוגלה מארצו בכוח הזרוע לא כל כך מדוייק, ויש אבחנה בין העם העברי בארצו לעם היהודי בתפוצות, וכדומה. מה אומרים החברים?
0
0
כרי שפר

כרי שפר

More actions
bottom of page